Všechny dotazy řazené chronologicky
Rozbalit vše Sbalit vše
 • Je prosim nekde informace a dostupne materialy jak bude vypadat po rekonstrukci OC Javor naproti radnici a se kterymi obchody se pocita, pripadne nove vzniknou a kdy bude hotovo? A taky bych se rad zeptal, zda stavebni urad ma informaci jakou barvu fasady bude nove nakupni centrum mit? Jestli neco decentniho co se bude hodit do stare zastavby Bystrce. Jen snad ne neco tak hrozneho jako spolecenske centrum po rekonstrukci a ta oranzova jak z devadesatek...

  úterý, 15 leden 2019   Jirka
  Dobrý den, k Vašemu dotazu ve věci přestavby OC Javor  stavební úřad sděluje:

  Obchodní centrum Javor – oprava, stavební úpravy, přístavba a nástavba“ na pozemku p. č. 73/2 v k. ú. Bystrc, nám. 28. dubna 1069/2 v městské části Brno-Bystrc.
  Omítka – pískový odstín, ocelové rámy prosklení antracitová šeď (uvedeno v projektové dokumentaci).
  Nové dispoziční řešení:
  1. PP – sklady, prostory ostrahy a údržby, sociální zázemí, strojovna VZT, kotelna, strojovna NN, strojovna chlazení, technické podlaží, prostory pro záložní zdroj, komunikační prostory (chodby, schodiště, výtah) a sklepní kóje určené pro ordinace v 2. NP;
  1. NP - prostory restaurace o podlahové ploše 236,40 m2, bank o podlahové ploše 218,30 a 92,60 m2 , realitní kanceláře o podlahové ploše 61,30 m2, výroby klíčů o podlahové ploše 8,8 m2, vinotéky o podlahové ploše 43,8 m2, prodejny uzenin o podlahové ploše 53,60 m2, drogerie DM o podlahové ploše 468,10 m2, lékárny o podlahové ploše 122,9 m2, zdravé výživy o podlahové ploše 52,30 m2, optiky o podlahové ploše 33,40 m2, květinářství o podlahové ploše 34,4 m2, tabáku o podlahové ploše 33,10 m2, Pet shopu o podlahové ploše 81,2 m2, PEPCA o podlahové ploše 484,90 m2 a Albertu o podlahové ploše 236,40 m2 včetně příslušného zázemí a sociálního zařízení,  zázemí bankomatů a  komunikační prostory (chodby, schodiště, výtah). Prostory restaurace, Albertu a realitní kanceláře změnou stavby ani stavebními úpravami nebudou dotčeny.
  2. NP – ordinace jednotlivých lékařů, specializovaná lékařská pracoviště, vše včetně zázemí a sociálního zařízení, kancelářské prostory, prostory fitness komunikační prostory (chodby, schodiště, výtah).
  Podle předběžných konzultací má investor v úmyslu požádat o změny stavby před dokončením (vnitřní dispozice podle požadavků nájemců) a posunutí termínu dokončení.

  Ing. Zdeňka Lihocká, odbor stavební
  Zobrazení :  6
 • úterý, 08 leden 2019   Jaroslav petr
  Tento dotaz nebude zveřejněn z důvodů nesplnění náležitostí rubriky Dotazy a odpovědi v následujícím bodu: Dle bodu č.1 Pravidel diskuze
  Zobrazení :  15
 • Vážený pane inženýre Bárto, je překvapující, jaké názory je schopna bystrcká radnice zaujmout. Reaguji na Vaši odpověď, kterou jste napsal ke stížnosti obyvatele, který si stěžoval na nevhodné umísťování předmětů, plyšáků, fotek, dopisů na rozloučenou, za přejetého psa na ul. Kamechy. Úvodem bych Vám jako místní chtěla sdělit, že většina z místních se pozastavuje nad směšností a nevhodností takovéhoto počínání. Není pravda, jak uvádíte, že k podobným situacím (úmrtí, sražení apod.) nedochází často, a že by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Právě naopak. Ale ještě nikdy se zde nestalo, aby byla podobná místa takto „zdobena“ (nebo aby byla zvířata pohřbena venku). A právě zde vidí místní problém – žádají okamžitou likvidaci, aby se něco podobného nerozmohlo a neopakovalo. Samozřejmě se můžete ptát, jak jsem dospěla k tomuto názoru, jak vím, co si lidi myslí, a podobně… Ač je to podle mého názoru jasné, protože jsem s hodně místními v častém kontaktu, můžete mé tvrzení zpochybnit. Co ale nezpochybníte, je platnost zákonů. Když tedy odkazujete na právní stránku věci - pokud si detailně přečtete platné zákony, dozvíte se, že zákon hovoří o pietním místě pouze v souvislosti s člověkem, pietní místo za zvíře neexistuje, zákon jej nezná. Dále, nejenom z tohoto důvodu, na přinášené věci na zmiňované místo ke stromům (plyšáky, cedule, fotky) nelze bohužel, nebo spíše naštěstí, pohlížet jinak než skutečně jako na odpad. Pokud by se Vám i toto všechno zdálo málo, chtěla bych se zeptat, zda bylo vydáno povolení k záboru veřejného prostranství? Vážený pane inženýre Bárto, uvedené počítání (na sídlišti, kde žijí stovky dalších lidí) jednotlivce hodnotíme s okolím jako směšné, naivní, hloupé a hlavně zcela nevhodné. Na psa může mít jedinec pěknou vzpomínku doma. Nyní jsem také osvětlila, že není ani právně pořádku. Znovu Vás vyzývám(e) k likvidaci tohoto místa. Nepřejem(e) si, aby se toto stalo zvykem, a abychom pak vždy čekali na „snížení intenzity výzdoby s časem a přirozenému zániku na jaře s růstem trávy“. Respektujte prosím názor většiny. Je toto pro Vás srozumitelné? Kdy bude místo zlikvidováno? Hana Vachutová

  pondělí, 07 leden 2019   Hana
  Vážená paní Vachutová,

  definice pietního místa je v tomto případě zcela irelevantní. Uvedený termín jsem použil pouze pro větší názornost, protože tuto rubriku čtou občas i lidé, kteří nemusí tušit o čem se tato polemika vlastně vede. Stejně tak jsem mohl použít termín vzpomínkové místo, nebo místo posledního rozloučení a na významu by se nic nezměnilo.
  Dle Obecně závazné vyhlášky Statutárního města Brna č.21/2018 o místních poplatcích se vybírá poplatek za zvláštní užívání veřejného prostranství, kterým se rozumí provádění výkopových prací, umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb, pro umístění stavebních nebo reklamních zařízení, zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí, umístění skládek, vyhrazení trvalého parkovacího místa a užívání tohoto prostranství pro reklamní akce nebo potřeby tvorby filmových a televizních děl.  Jedná se tedy o taxativní výčet, a protože v něm nefiguruje umísťování předmětů, plyšáků, fotek a dopisů na rozloučenou, nejedná o zvláštní užívání veřejného prostranství, ke kterému by se měl někdo povinnost přihlašovat.
  Dle zákona č.185/2001 o odpadech nelze tyto předměty označit ani jako odpad.  § 3 odst.(1) tohoto zákona definuje pojem odpad jako každou movitou věc, které se osoba zbavuje, nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit a přísluší do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č.1 k tomuto zákonu.  V tomto případě se autor zcela viditelně pietních předmětů zbavit nechtěl a nejsou ani uvedeny v příloze zákona.
  V minulé odpovědi jsem již uvedl, že se nejedná ani o znečišťování veřejného prostranství, jak ho definuje Obecně závazná vyhláška Statutárního města Brna č.10/2010 k zajištění udržování čistoty ulic a jiných veřejných prostranství v článku I.
  Zákon ani vyhlášky zjevně s podobou situací nepočítají a v tom případě dle současného liberálního pojetí práva platí zásada, „co není zakázáno je dovoleno“. Tím se tedy celá problematika přesouvá z roviny legislativně právní do roviny esteticko-etické. Městská část si ovšem nedělá nejmenší ambice být arbitrem ve sporu, jestli je více právo na veřejný projev smutku, byť ho někdo může vnímat jako směšný a naivní, nebo právo na neposkvrněný veřejný prostor, který je ovšem v podmínkách sídliště také tak trochu naivní. Pro nás totiž představují daleko větší problém posprejované fasády, rozbité zastávky, zdemolované lavičky a černé skládky. Osobně bych byl také velmi opatrný v predikci toho, na čí stranu by se v tomto sporu přiklonila sympatizující většina.  Naše stanovisko je tedy v současné době striktně neutrální, podobné projevy ani nepodporujeme, ale ani nelikvidujeme, pokud nepřekročí únosnou mez.
  Neznamená to však, že pokud někdo nevidí v kompozici předmětů smuteční vzpomínku, ale pouze nepořádek, že by nemohl projevit vlastní aktivitu a tyto věci z veřejného prostranství odstranit a případně majitele informovat, kde je má uložené.    
              
  Ing. Radek Bárta, vedoucí odboru životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  101
 • Dobrý den, chtěla bych se prosím optat, zda uvažujete, že by byl zřízen semafor u přechodu pro chodce v ulici Obvodová v místech tramvajové a autobusové zastávky Zoologická zahrada. Tímto místem projíždím cca 3x-4x denně a vždy se setkávám s jedním a tím samým problémem - chodci v mnoha případech vbíhají na přechod, aniž by se zastavili, neboť zrovna dobíhají šalinu či autobus. A pokud nejde zrovna o nekontrolované vbíhání na přechod, kdy řidič často reaguje zběsilým brzděním, pak nastává situace, kdy se provoz zastaví, protože chodci přecházejí jednotlivě, neboť zrovna přijela šalina a cestující vystupují a postupně se trousí ze zastávky - případně v opačném směru, kdy se trousí od autobusu na zastávku tramvaje. Na mnoha přechodech ve městě se setkávám s tím, že v ranních a odpoledních hodinách koordinují policisté přecházení (převážně kvůli školákům), zastavují provoz či chodce podle uvážení tak, aby byl provoz plynulý. U zastávek Zoo sice policisté stojí, ale pouze opření o zábradlí. Za poslední 2 roky jsem je ani jednou neviděla usměrnit chodce či provoz aut. Bylo by možné zvážit, zda se dá toto místo efektivně řešit? Ať už lepším zapojením policistů (o cca 300 m dálje přechod u Penny marketu a policisté zde chodce i provoz koordinují) nebo případně zvážením investice do semaforu, který pouští chodce po stlačení tlačítka? Osobně se divím, že zde není mnohem více nehod. Děkuji za Vaši odpověď S pozdravem Kateřina V.

  pátek, 04 leden 2019   Kateřina
  Vážená paní,
  možnost zřízení semaforu na tlačítko u uvedeného přechodu jsme u odboru dopravy MMB již prověřovali. Výsledek byl negativní s tím, že podle nich by takové opatření řidiče ještě více zpomalilo a semafory na tlačítko povolují jen u vícepruhových komunikací, jako je např. u zastávky Svratecká. Jak by situace u pospíchajících chodců vypadala si není těžké představit. Buď by rovnou přecházeli na červenou nebo by tlačítko sice zmáčkli, ale po chvilce by stejně přešli na červenou. Autům by pak blikla červená a nikdo by nepřecházel. Musíme se proto ztotožnit s názorem odboru dopravy MMB, že uvedené opatření by dopravu zpomalilo a prodloužilo kolony vozidel.

  Situaci by však nezlepšil ani podchod, který zde v minulosti byl a byl zrušen z důvodu nevyužívání, resp. využívání jako veřejné WC. Jak moc je takový podchod využíván je vidět u podchodu u smyčky Ečerova.  

  S pozdravem

  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  20
 • Dobrý den, při křižovatce ulic Kamechy a Lýskova zřejmě někdo srazil nějaké zvíře. Již několikátý týden jsou zde u stromu zapálené svíčky, nanošené fotky, několik plyšáků, snad i dopis, rozloučení a poslední sbohem... Vážení, jistě si dovedete představit, kdy by si každý, komu pojde andulka vykopal hrob, nebo zřídil na sídlišti pomníček, zapaloval svíčky, jak by to asi na sídlišti vypadalo. Chci se zeptat, zda je toto povoleno, a dále zda toto městská část okamžitě odklidí?

  úterý, 01 leden 2019   Peťan
  Vážený pane,  

  obecně závazná vyhláška Statutárního města Brna č.10/2010 k zajištění udržování čistoty ulic a jiných veřejných prostranství v článku I. taxativně stanoví co se rozumí znečištěním ulic. Zřízení pietního místa zde uvedeno není, nejedná se tedy na rozdíl od odhození nedopalku cigaret, nebo žvýkačky o přestupek.  Na estetiku celé kompozice lze mít různý názor, ale je zjevné, že ji zřídil někdo, kdo byl na přejetého jezevčíka silně citově vázán a nebylo by příliš citlivé ji likvidovat z moci úřední. Navíc se nejedná o hrob, ale o pietní místo, kde došlo k usmrcení. Takové případy by se daly spočítat na prstech jedné ruky, takže nehrozí že by sídliště za chvíli vypadalo jako hřbitov zvířátek. Je pravděpodobné, že intenzita výzdoby se bude časem snižovat a místo pak přirozeně zanikne na jaře s růstem trávy a zahájením údržby zeleně.  

  Ing. Radek Bárta, vedoucí odboru životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  69
 • Dobrý den, po pečlivém přečtení odpovědí na předchozí dotazy a několika telefonátech s panem Mrázem (kterého tímto srdečně zdravím) už vím, že přechod přes "Hitlerku" mezi Černého a Štouračovou nelze osvětlit, ale zábradlí se tam časem (alespoň na straně Černého). Při pohledu na provoz v těchto místech však asi kdekoho napadne, proč není semafor spojen s radarem, tedy proč tam není takový, který vozidlům překračujícím povolenou rychlost "hodí červenou". Tam padesátkou opravdu nejede nikdo. Co vy na to?

  úterý, 11 prosinec 2018   Jan Petrásek
  Vážený pane,
  tuto věc jsem konzultoval s Odborem dopravy MMB, který změny u dopravního značení a dopravního zařízení povoluje. Podle nich se v Brně se takový systém nepoužívá a nevidí ani smysl tímto způsobem ,,trestat" řidiče za nedodržování rychlosti. Policie je technicky dostatečně vybavena ke kontrole dodržování rychlosti.

  S pozdravem

   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  43
 • Dobrý den, budou se sázet stromy i u domu Kachlíkova 11,15 a dále . Děkuji Vojtěchová

  úterý, 11 prosinec 2018   Alena
  Dobrý den,

  od domu Kachlíkova 11 směrem k domu Kachlíkova 15 je do zeleného pásu k síti veřejného osvětlení vedena i kanalizace. Z toho důvodu zde stromy nelze vysadit.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  58
 • Nedal by se zrusit ten podchod u Ecerove naproti Alberta smerem tramvaji? Je to ostuda, smrdi to tam, lidi se tam boji chodit. Vzhledem k novemu bezbarierovemu prechodu nema smysl ani pro vozickare. Totalne ostudne misto.

  sobota, 08 prosinec 2018   Entes
  Vážený pane,

  zmíněný podchod je ve správě Brněnských komunikací, a.s., nedokážu Vám proto popsat, za jakých podmínek by jej šlo zrušit. Vzhledem k tomu, že v minulosti byl zrušen podchod přes ul. Obvodovou (u zast. U Zoo), tak by to mělo být možné.

  Jsme však zásadně proti takovému záměru. Jedná se z hlediska dopravy o bezpečnější alternativu k přechodu. Podchod sice není masově využíván, ale důvodem není obava o bezpečnost, ale pohodlnost. To bylo ostatně vidět při nedávné rekonstrukci ul. Vejrostova, kdy byl přechod pro chodce uzavřený a chodci měli využít podchod. Skutečnost byla taková, že chodci i přes zákaz přecházeli přes vozovku a vstupovali vozidlům do cesty. A to nepopisuji ojedinělé případy, ale každodenní realitu.

  Podchod je uklízen jednou týdně, jednou měsíčně pak i mokrou cestou. Nafoukání listí a papírků během týdne se nedá zabránit.

  S pozdravem
   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  96
 • Dobrý den pane starosto,v uplynulých osmi letech bylo v Bystrci dobrým zvykem včasné informování občanů o výsledku jednání Rady MČ Brno-Bystrc včetně všech schválených příloh. Proč u 8/1.mimořádné RMČ, konané 28.11.2018 chybí schválené přílohy - zejména narychlo a účelově měněný Volební řád Zastupitelstva MČ Brno-Bystrc, skrze volbu kontrolního výboru při zastupitelstvu? Takhle si představujete naplňování svých slov: "Koalice bude ovšem spolupráci vždy otevřena"? To je dosti smutné, a na náhody tipu - "úředníci zapomněli přílohu zveřejnit"- opravdu nevěřím. M. Klimeš

  čtvrtek, 06 prosinec 2018   M.Klimeš
  Vážený pane zastupiteli,

  na Vaši připomínku o účelovém nezveřejňování příloh bodů, které Rada MČ schválila, si Vám dovoluji připomenout řízený dokument ÚMČ Brno-Bystrc TAJ/OVV/197 „Směrnice pro zpracování a předávání materiálů na schůzi Rady MČ Brno-Bystrc a na zasedání Zastupitelstva městské části Brno-Bystrc, a zpracování a předávání zápisů z těchto jednání“, platný od 21. 2. 2017 a rušící již dříve platný dokument stejného názvu z 6. 12. 2012 (ve věci zveřejňování příloh obsahově i nadále stejný), který říká:

   

  Čl. II, „Postupy a zásady“:

  bod 14)

  Příloha, která je přílohou bodu projednávaného v RMČ a následně předkládaného ke schválení ZMČ, tj. RMČ doporučuje ZMČ věc k rozhodnutí, není přiložena k zápisu z RMČ, je uložena na organizačním úseku (tzv. „ověřená příloha“).

   

  Č. IV „Předávání zápisů ze schůze RMČ/zasedání ZMČ“

  1) Zápis ze schůze RMČ je organizačním úsekem předáván takto:

  na www.bystrc.cz                                          bez chráněných údajů, tj. vykřížkované v textu zápisu,  bez ověřených příloh a  příloh obsahujících chráněné údaje 

   

  Z výše uvedeného vyplývá, že po převážnou dobu Vašeho působení ve funkci místostarosty městské části Brno-Bystrc byla tato směrnice platná a k jejímu důslednému uplatňování jste neměl připomínky. Nevím, zda je možné uvěřit, že jste si za osm let, kdy jste byl ve funkci místostarosty za KDU-ČSL, nevšiml, že právě za Vašeho působení, konkrétně dne 6. 12. 2012, došlo ke schválení postupu, který u mě nyní kritizujete, ač já nejsem ten, za jehož působení byl zaveden. Dá se říci, že si stěžujete sám na sebe. Uvedené přílohy byly zaslány v materiálech k jednání ZMČ Bystrc všem zastupitelům, tedy i Vám a to dne 30. 11. 2018, navíc vždy jsou také po žádosti jakéhokoliv zastupitele k dispozici na odboru vnitřních věcí. Vidím ve Vašem dotazu spíše snahu opozice za každou cenu kritizovat a vytvářet pro občany nepravdivý a zavádějící obraz fungování radnice.

  Tímto považuji Vaši připomínku za vyřízenou.

   

  JUDr. Tomáš Kratochvíl, starosta

  Zobrazení :  108
 • Dobrý den, složení komisí, které jsou atuálně zveřejněné na webu už má finální podobu? Pokud ano, jaké jsou důvody redukce členů s proč v nich nejsou zástupci opozičních stran (tak jako v minulých obdobích)?

  úterý, 04 prosinec 2018   Pavel
  Vážený pane,
  komise Rady MČ Brno-Bystrc byly zařízeny jako sedmičlenné. Doposud nebyl stanovený počet členů naplněn, jelikož návrhy na obsazení míst do doby schvalování nedodaly všechny politické subjekty, zúčastněné v Zastupitelstvu MČ Brno-Bystrc.


   Ing. Dana Kalousková, odbor vnitřních věcí
  Zobrazení :  85
 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat na údržbu chodníků Kuršova - Lýskova. Dnes zcela zamrzlé, neošetřené - nedalo se přejít k tramvaji. 2x jsem upadla, doufám, že naraženiny nebudou mít následky. Pak to budu řešit. Pěkný den.

  pondělí, 03 prosinec 2018   Vavrušová
  Dobrý den,

  od 18:00 hod. dne 02.12. do 12:00 hod. dne 03.12. vyhlásil ČHMÚ pro Jihomoravský kraj extrémní stupeň nebezpečí ledovky s doporučením nevycházet a nevyjíždět. Dodavatelská firma začala v lokalitě Bystrc II provádět zimní údržbu chodníků ve 4:30 hod. Nelze dost dobře očekávat, že desítky kilometrů chodníků budou ošetřeny během hodiny.  Navíc je vývoj počasí takový, že u chodníků, které byly posypány jako první je již posyp v 10:00 hod. zcela pokrytý ledem a bude muset být opakován. Pro doplnění uvádím, že při údržbě se postupuje dle Nařízení č.14/2009, kterým se mění a doplňuje vyhláška města Brna č.16/1998, o schůdnosti místních komunikací, kdy nesmí být doba od vzniku závady ve schůdnosti do doby zahájení jejího zmírňování delší než 20 hodin. Osobně je mi velice líto Vašeho upadnutí a upřímně doufám, že nebudete mít žádné následky, ale z hlediska legislativy  k žádnému porušení povinností ze strany dodavatele nedošlo.

  Ing. Radek Bárta, vedoucí odboru životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  76
 • Tento dotaz nebude zveřejněn z důvodů nesplnění náležitostí rubriky Dotazy a odpovědi v následujícím bodu: Dle bodu č.3 Pravidel diskuze

  neděle, 02 prosinec 2018   Jiri P.
   
  Zobrazení :  26
 • Dobrý den,již druhý rok se neodklízí listí za Fleischnerovou -lichou k Bystroušce.Loni jste napsali,že dodělávky budou z jara,ale firma pak nic již neuklidila- prostě prorostla tráva.Letos kolem vše sfoukáno,odklizeno,ale pás pod domy,v šířce asi 20m až k Bystrošce vůbec zase není sfoukán a odklizen.Listí lítá do domů při otevření dveří,brodíme se listím cestou k Albertu.Prosíme o nápravu.

  pátek, 30 listopad 2018   Eva
  Dobrý den,
  podzimní výhrab listí ještě neskončil, pracovníci údržby se museli věnovat zimní údržbě, nicméně jakmile počasí dovolí budou s výhrabem listí opět pokračovat.  To znamená, že i listí za Fleischnerovou lichou bude uklizeno v nejbližším možném termínu.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  45
 • Vazeny pane Starosto, Vazeni zastupci radnice, prosim o sdeleni informace jak MČ Brno Bystrc pristupuje k aktualnimu projednavani změny Územního plánu města Brna - B1/13-0 ve věci trasování D43 přes Bystrc? Souhlasí radnice MČ Bystrc s trasou D43 přes Bystrc a podá do 4.12 namitku k trasovaní v této variante? viz.: https://www.brno.cz/sprava-mesta/magistrat-mesta-brna/usek-rozvoje-mesta/odbor-uzemniho-planovani-a-rozvoje/dokumenty/upmb/navrhovane-zmeny-upmb/zmena-b113-0/ Dekuji

  středa, 28 listopad 2018   Jiri
  Dobrý den, odpověď na Váš dotaz už zde byla zveřejněna, a to u podobného dotazu pana Michaela Piskora ze dne 26.11.2018.
  Zobrazení :  112
 • Dobrý den, zajímalo by mě, zda i naše bystrcká radnice podává nějaké námitky, týkající se D43. Anebo se chová, jako že se nic neděje? „Námitky proti návrhu Změny Územního plánu města Brna (ÚPmB) B1/13-0 transevropské dálnice D43“ Děkuji. Michael Piskor

  pondělí, 26 listopad 2018   Michael Piskor
  Trasování D43 je věcí Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. K jeho návrhu se vyjadřuje zastupitelstvo MČ. ZMČ se k otázce trasování R43 (dnes D43) vyjadřovalo již od r. 2002, kdy na svém 3/22 zasedání přijalo toto usnesení:
  Usnesení č.1:
  Zastupitelstvo MČ Brno-Bystrc, v rámci připomínkového řízení, po projednání dokumentace “Posouzení vlivů stavby  rychlostní komunikace R 43 na životní prostředí“ došlo k závěru, že dokumentace v oblasti
      - emisí,
      - dopravního napojení na okolí (např. ul. Heyrovského, ve směru od jihu na Bystrc II),
      - přechod pro pěší mezi Bystrcí I a II,
      - hluku při nezahloubeném řešení,
  členy zastupitelstva nepřesvědčila o kvalitě a dostatečném rozsahu zpracování. Bližší     zdůvodnění stanoviska je v příloze č. 1 tohoto zápisu
  Schváleno.
  Usnesení č.2
  Zastupitelstvo MČ Brno-Bystrc bez prokázání plnění imisních limitů se zohledněním     současného pozadí a vlivu středních a liniových zdrojů u  všech variant řádným výpočtem a bez     dořešení výše uvedených problémů nemůže posoudit a tudíž ani souhlasit s žádnou     předkládanou variantou stavby rychlostní komunikace R 43, zejména v trase D.
  Schváleno.
  Usnesení č.3
  Zastupitelstvo MČ Brno-Bystrc žádá dopracování posouzení vlivu stavby rychlostní     komunikace R 43  na životní prostředí z hlediska norem a limitů Evropské unie.
  Schváleno.

  V průběhu dalších volebních období přijímalo ZMČ k dané tématice obdobná stanoviska, která zamítala polohu komunikace označované původně jako R43, dnes D43, na území MČ Brno-Bystrc. Důvody byly vždy stejné, tedy obava z negativních dopadů na životní prostředí, zejména z hluku, a z nárůstu dopravního zatížení.  Poslední jednání v této věci ZMČ Brno-Bystrc proběhlo na 7/4. zasedání konaném dne 15. 4. 2015 a bylo přijato následující usnesení:   
  3.15 Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje - připomínky MČ Brno-Bystrc k návrhu

  Schváleno usnesení (Návrh 1):
  Zastupitelstvo MČ Brno-Bystrc požaduje, aby Magistrát města Brna, odbor územního plánování a rozvoje respektoval při dalším zpracování připomínek k ZÚR JMK následující požadavky:
  Zastupitelstvo MČ Brno-Bystrc opakovaně požaduje vymístění R 43 mimo území MČ Brno-Bystrc.

  Pro: 26  Proti: 0  Zdržel se: 0  Nehlasoval: 0
  Celkem při hlasování přítomno: 26

  Schváleno usnesení (Návrh 2):
  Zastupitelstvo MČ Brno-Bystrc požaduje, aby Magistrát města Brna, odbor územního plánování a rozvoje respektoval při dalším zpracování připomínek k ZÚR JMK dosud přijatá usnesení ZMČ Brno Bystrc, týkající se rychlostní komunikace R 43, která jsou uvedena příloze č. 1 tohoto bodu.

  Pro: 16  Proti: 5  Zdržel se: 5  Nehlasoval: 0
  Celkem při hlasování přítomno: 26

  Schváleno usnesení (Návrh 3):
  Zastupitelstvo MČ Brno-Bystrc požaduje, aby do připomínek z ZÚR JMK byl zahrnut požadavek plného a závazného dopracování všech koridorů silniční infrastruktury v celé oblasti Brněnské aglomerace (t. j. aby všechny koridory silniční infrastruktury byly závazně vymezeny a ne nahrazovány územními rezervami) a aby bylo provedeno plné posouzení variant rychlostní komunikace R 43 z hlediska dopadů na obyvatelstvo, životní prostředí a veřejné zdraví.

  Pro: 26  Proti: 0  Zdržel se: 0  Nehlasoval: 0
  Celkem při hlasování přítomno: 26

  Podrobnější zápis včetně hlasování je dostupný na stránkách http://bystrc.cz/.

   
  Ing.arch. Ivana Krejčová, odbor stavební

  Zobrazení :  130
 • Tento dotaz nebude zveřejněn z důvodů nesplnění náležitostí rubriky Dotazy a odpovědi v následujícím bodu: Dle bodu č.3 Pravidel diskuze

  pátek, 23 listopad 2018   Klara
   
  Zobrazení :  8
 • Dobrý den, můžete vysvětlit proč se rekonstruuje chodník mezi domy Kuršova 8 a 10? Chodník ze zámkové dlažby, kterému víceméně vůbec nic nebylo? Žádná viditelná poškození, propadliny ani nic podobného? To už jste se na radnici totálně pomátli? V Bystrci je plno chodníků a komunikací, na které za posledních 30 let nikdo nesáhl. Pokud chcete příklad, tak hned vedlejší chodník podél Kuršove - starý popraskaný a zvlněný asfaltový chodník z dob socialismu. Můžete k tomu podat nějaké rozumné vysvětlení. Děkuji.

  čtvrtek, 22 listopad 2018   Martin
  Dobrý den,
  oprava a úprava chodníku nad domy Kuršova 8, 10 byla zařazena do Seznamu oprav a investic MČ Brno-Bystrc na rok 2018 na základě požadavků občanů z uvedené lokality. Hlavním důvodem byly především problémy se zimní údržbou způsobené nemožností odklizení sněhu radlicí mechanizmu zimní údržby vzhledem k přečnívajícím betonovým obrubníkům nad plochou chodníku a vzhledem k jeho zvlněnému povrchu, dále pak odvedení dešťové vody z povrchu chodníku.
  Probíhající oprava výše uvedený problém odstraní, navíc bude provedena výměna betonového žlabu po straně chodníku, obnova zábradlí a nevyhovující dešťové vpusti.
  Chodník podél ulice Kuršova je ve správě společnosti Brněnské komunikace, a.s.

  S pozdravem

   
  Ing. Yveta Bičanová, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  127
 • Dobrý den, bude letos oficiální rozsvícení vánočního stromku? Případně na jakém místě?

  středa, 21 listopad 2018   Kamil
  Dobrý den, ano bude. V pátek 30.11. v 17.hod u radnice. Zároveň bude i lampionový průvod a vystoupení ohňového muže.


   
  Veronika Antonínová, 1.místostarostka
  Zobrazení :  56
 • Dobrý den. Chtěla bych vědět,zda bude někdy řádně osvětlen přechod pro chodce z ulice Štouračova ,jak jsou semafory. Večer tam není pořádně vidět,chodník směrem k ulici Černého je ve tmě a hrbatý.Špatně se tu jde a je to nepříjemné. Děkuji.

  středa, 21 listopad 2018   Jana
  Vážená paní,

  dle vyjádření Technických sítí Brno, a.s., které se nasvětlování přechodů realizují, nesmí podle příslušných norem být současně v provozu přisvětlení přechodu a světelné signalizační zařízení.
   
  S pozdravem

   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  46
 • Dobrý den, při poslední zkoušce sirén mě napadlo, že vlastně nevím, jak na případné nebezpečí reagovat. Jak bychom v Bystrci postupovali? Jak bych se dozvěděl o jaký druh nebezpečí se jedná? Existuje v Bystrci nějaké seřadiště či kryt pro civilní obyvatelstvo? Existují ještě sklady plynových masek a pokud ano, kde a jak by se vydávaly? Bylo by možné na toto téma zpracovat článek do Bystrckých novin?

  středa, 14 listopad 2018   Tomáš
  Elektronické sirény slouží jako základní prostředek varování v případě požáru, přírodních, průmyslových katastrof. Systém sirén neprodleně varuje při ohrožení takového charakteru, kdy je nezbytné okamžité ukrytí nebo evakuace. Další způsoby varování, kdy jsou sděleny upřesňující informace, jsou úřední deska, elektronická úřední deska, tlampače na vozech PČR a Městské policie, MČ má k dispozici též přenosný tlampač. Občané mohou zatelefonovat  na ÚMČ Bystrc, kde budou podány upřesňující informace.
  Kryty pro civilní obyvatelstvo v Bystrci nejsou, taktéž MČ Bystrc nedisponuje žádnými plynovými maskami.
  Seřadiště pro obyvatelstvo je plánováno v souvislosti s možným ohrožením typu povodně. V Povodňovém plánu, který je pravidelně aktualizován a zveřejněn na stránkách MČ Brno-Bystrc, je podrobně řešena plošná evakuace na území městské části, jsou určena evakuační stanoviště a seznam evakuačních míst. Nejen tyto místa předpokládáme pro využití i při jiných mimořádných událostí. Scénáře všech možných mimořádných událostí, které se mohou vyskytnout na území městské části,  jsou rozpracovány v Plánu odezvy na vznik mimořádné události, který není veřejný. Plán je využitelný i při řešení krizových situací. Plán je pravidelně aktualizován a byl nedávno prověřen ze strany HZS i Magistrátu města Brna, odboru obrany. Pravidelně probíhají cvičení organizovaná krajským úřadem, kterých se MČ účastní. Naposledy proběhlo cvičení narušení dodávek el. energie velkého rozsahu.
  Není problém zpracovat článek do Bystrckých novin. Uveřejnění podléhá schválení Redakční radou.

  Ing. Silvie Kocmanová, krizové řízení
  Zobrazení :  86