Životní prostředí a zeleň, odpady
Rozbalit vše Sbalit vše
 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak bude zajištěn příjezd pro složky IZS na níže uvedené ulice, během uzavření příjezdů ulic Ečerova, Fleischnerova, Ondrouškova v době od 8 do 14 hodin, v důsledku opravy ul. Vejrostova a zda již byly zmíněné složky o tomto uzavření informovány? Děkuji

  pondělí, 13 srpen 2018   Yvetta
  Vážená paní,

   

  uvedenou uzavírku nepovoloval ÚMČ Brno-Bystrc, ale odbor dopravy MMB. S detailními dotazy k organizaci dopravy se proto musíte obrátit přímo na odbor dopravy MMB.

   

  Obecně platí, že o uzavírkách jsou informováni PČR, Hasičský záchranný sbor JMK, Zdr. záchranná služba JMK, Městská policie a SAKO, podle situace pak i DPMB a Česká pošta.

   

  S pozdravem

   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  3
 • Ráda bych dala podnět na přidružení městské části Bystrc do akce Brna střed - adopce zeleně. Na jednu stranu sice občané platící daně za udržování veřejné zeleně díky tomu dobrovolně poskytují své čtvrti charitu, na druhou stranu nikdo lépe nedokáže posoudit a upravit okolí svého domu než lidé, kteří v něm dlouhodobě žijí. Je to proto velmi dobrý objekt, ze kterého obě strany získávají (resp. z něj více získá město než občan - investor). http://www.brno-stred.cz/adoptujte-si-kousek-zelene-v-brne-stred

  sobota, 11 srpen 2018   Lenka Svorová
  Dobrý den,
   

  dle získaných informací adopční program pro veřejnou zeleň, kterou schválila rada městské části Brno-střed funguje velmi krátce respektive od března letošního roku. Městská část Brno- Bystrc nemá bližší informace o tomto projektu. Adopční program je teprve v začátcích a otázkou zůstává, zda se tento způsob péče o zeleň u veřejnosti osvědčí a bude fungovat.

  Až po této zkušenosti lze uvažovat o nějakém přidružení ze strany městské části Bystrc.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy

  Zobrazení :  15
 • Dobrý den, chtěla bych vás požádat, zda by bylo možné rozmístit více odpadkových košů u zastávky Zoo před mostem přes řeku. Často tudy chodím a v poslední době (2 měsíce) jsou koše neustále přreplněné a odpadky se povalují okolo. Děkuji moc

  středa, 25 červenec 2018   Pavla Pospíšilová
  Dobrý den,
  Na zastávce tramvají Zoologická zahrada jsou v každém směru umístěny dva koše. Ve směru do města to jsou velkokapacitní koše, v opačném směru je velkokapacitní jeden. Další tři koše jsou umístěny na trase od lávky k dětskému hřišti.  Dle našich zkušeností na základě dlouhodobého sledování je kapacita košů dostačující, koše jsou vyváženy třikrát týdně. Přesto se může stát, že jsou odpadky poházené kolem koše, je to většinou z důvodu neohleduplného chování některých občanů, kteří místo do koše, odhodí odpadky ke koši. Na sledování pořádku v této lokalitě se v příštích dnech zaměříme.

  S pozdravem

  Ing. Yveta Bičanová, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  54
 • Dobrý den, během několika měsíců vyrostlo v prostoru mezi Teyschlovou a Říčanskou několik černých skládek. Jde převážně o PETky, plechovky od piva a obaly od chipsů, které tam zanechávají lidé, kteří se scházejí u panelů, které tam zůstaly snad ještě ze stavby sídliště. Nešlo by s tím prosím něco udělat? V rámci akce "Ukliďme Česko" se vždy podaří něco uklidit, ale za pár týdnů je to tam zpět. Třeba odvézt panely? Děkuji.

  čtvrtek, 19 červenec 2018   Pan Chládek
  Dobrý den,

  prostor mezi ulicí Teyschlovou a Říčanskou je veden jako neudržovaná plocha, to znamená, že zde neprobíhá standartní čištění a úklid, tak jak je tomu na ostatních plochách. Děkujeme Vám za upozornění na vzniklé skládky, situaci budeme operativně řešit, skládky odpadu necháme odstranit.
  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  55
 • Dobrý den mám dotaz ohledně konání velkých akci různé závody,ohňostroje atd.Kdo povoluje konání akcí,neustálé uzavírky silnic v oblasti Bystrc a okolí.Po ohňostroji je všude velký nepořádek i dnes (zátoka od přístaviště směrem na Rakovec plastové zbytky po munici)Pokut to povoluje magistrát tak akce může dělat ve středu města.

  středa, 18 červenec 2018   Pavel
  Dobrý den,

  k velkým akcím typu Ignis Brunensis, nebo Triatlon dává souhlasné stanovisko MČ. Vlastní realizace dopravního omezení je poměrně komplikovaný proces, se striktně stanovenými pravidly, ke kterému se postupně vyjadřují všechny dotčené organizace včetně PČR. Odborná firma při něm zpracovává podrobný projekt, který řeší umístění dopravních značek a náhradní trasy.  Výsledkem je pak povolení vydané Odborem dopravy MMB.
  Městská část tak trochu platí daň za svojí výhodnou polohu a atraktivní okolí, které k pořádání podobných akcí přímo vybízí. Triatlon ani ohňostroje na vodní hladině dost dobře ve středu města organizovat nejdou, už proto že zde žádná vodní plocha není. Je to ale i  otázka kompromisu, jestli chceme aby byl Bystrc pouze noclehárnou, nebo aby zde probíhal i kulturní, sportovní a společenský život.  Stání v koloně jistě nikoho netěší, na druhou stranu se jedná o pár dnů v roce. Na Žabovřeské se takto stojí každý den již několik let a nikdo se nad tím příliš nepozastavuje.  
  Upozornění na znečištění vodní hladiny jsme předali správci vodní nádrže, Povodí Moravy, s.p.


  Ing. Radek Bárta, vedoucí odboru životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  78
 • Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda má městská část v plánu nějaké aktivity v souvislosti se suchem, resp. se změnou počasí, která se zdá být nevyhnutelná. Mezi panelovými domy, chodníky a parkovišti je poměrně horko, tvoří se tepelný ostrov. Nepřemýšlíte o zelených střechách? Rovné střechy paneláků k tomu přímo vybízejí. Na základní škole Heyrovského mají jednu takovou na altánu - http://www.greenville.cz/lehka-zelena-strecha.html . Pokud byste hledali místo pro pilotní projekt, ráda se jako předsedkyně SVJ s naším domem přihlásím. Myslím si, že by více zeleně pomohlo změnit klima na sídlištích. A pokud už nejsou možnosti pro rozšiřování výsadby stromů, keřů aj., zelené střechy se nabízejí. Děkuji za odpověď, případně za zamyšlení se nad problematikou.

  úterý, 17 červenec 2018   Veronika
  Dobrý den,
  žádný projekt v souvislosti se suchem, resp. ozelenění střech se v dohledné době neplánuje, nicméně velmi si vážíme Vašeho podnětu i zájmu o zeleň. Musím, ale konstatovat, že ozelenění střech nachází využití zejména tam, kde je skoro samý beton a není žádná možnost výsadby dřevin. To není, ovšem případ této městské části. Bystrc se může pyšnit tím, že jako jedna z městských částí disponuje rozsáhlými plochami plné zeleně.  A snahou odboru životního prostředí je stále tyto plochy rozšiřovat, např. v minulém roce se podařilo realizovat výsadbu 99 ks nových stromů.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  84
 • Dobrý den, měl bych dotaz na úklid parku/hřbitova a jeho okolí. Jak často se vyvážejí odpadkové koše a provádí se alespoň základní úklid dalších odpadků? Byla by to příjemná klidová zóna, kdyby se toto místo nestalo noclehárnou, tábořištěm a veřejným WC bystrckých houmlesáků... To platí jak pro lavičky v horní častí bývalého hřbitova u prodejny Albert, tak vpodstatě pro celý "hřbitov" a městská policie se dostaví po půl hodině od výzvy občanů, ale po deseti minutách je vše při starém. Nebylo by možné nejen toto místo zahrnout do pravidelné pochůzkové trasy? To že před společenským centrem spí ozbrojená hlídka v autě místu moc nepomáhá... :-)

  pondělí, 16 červenec 2018   Kaku
  Dobrý den,

  úklid ploch bývalého hřbitova na ul. Vondrákova je prováděn v rámci čištění ploch veřejné zeleně 2 x týdně (pondělí, pátek). Vývoz odpadkových košů byl v letošním roce vzhledem k dané situaci navýšen v této lokalitě na 3x týdně (pondělí, středa, pátek).
  S městskou policií projednáme, aby tuto problémovou lokalitu pokud to bude možné zahrnuli do pravidelné pochůzkové trasy.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  80
 • Budu se asi opakovat,ale nelze to už přehlížet. Poslední roky se o sečení trávy v Bystrci nedá hovořit. Tyto firmy,co za to berou peníze totiž už stačily velkou většinu trávníků zničit,nebo silně znehodnotit. V ranných dobách (20 let) toto sečení bylo pojato šetrně. Jenže lenost a honba za posečenými "hektary" absolutně nevyhovující technikou udělala z trávníků už jen hliněné prašné plochy. Stačí,kdyby zodpovědný úředník dopředu firmám sdělil,že po nich nemá zůstat step,ale krásný přistřižený pažit. Letos jsem si připadal jak na rallye Paříž - Dakar,samý prach a hluk a smrad po benzínu. Trávníky žalostné.

  pátek, 13 červenec 2018   kozakl
  Dobrý den,
  na uvedené téma bylo již několikrát odpovězeno v předešlých dotazech dne 18.06. a 21.06.2018.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  63
 • Dobrý den, prosíme o uklizení v okolí zastávek Kavčí a Říčanská,především zametení a odklizení nedopalků přes které se už skoro brodíme na zastávku.Děkujeme

  sobota, 07 červenec 2018   JC
  Vážená paní,

  úklid zastávek a jejich okolí probíhá pravidelně, nejbližší termín úklidu je tato středa. Úklidovou firmu jsem na uvedené dvě zastávky výslovně upozornil.

  S pozdravem

  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  44
 • Dobrý den, zajímalo by mne, proč se seče tráva (včetně malých keřů a stromků) za ulicí Teyschlovou směrem ke školce. Celé roky se zde nesekalo a v hustém porostu žije spousta ptáků včetně srnek. Po tomto zásahu zde poroste jen plevel. Že se zcela zbytečně sečou ostatní trávníky, zde již bylo napsáno hodně. Jsou dost zničené, obzvlášť, pokud firma nechá posečenou trávu ležet na místě.

  čtvrtek, 05 červenec 2018   Lenka Hašková
  Dobrý den,
  i dlouhodobě neudržované plochy musejí občas projít údržbou. Pokos přerostlé trávy i redukce keřových náletů byla provedena na základě podnětů od občanů upozorňujících na poněkud přerostlý a neutěšený stav dané lokality. I ve smyslu zákona o rostlinolékařské péči je potřeba provádět pokos a zabránit tak, výskytu a rozšiřování plevelů.
  V této souvislosti bychom Vás rádi upozornili, že v brzké době na této ploše (mezi ulicí Teyschlovou a školkou) bude provedeno kácení většího rozsahu, a to z důvodu stavby školního multifunkčního hřiště pro školní mládež a volnočasové aktivity dětí a mládeže na Kamechách. Současné dřeviny nebude možno zachovat z důvodu provádění rozsáhlých výškových terénních úprav. Současně bychom Vás chtěli ubezpečit, že v rámci sadovnických úprav k tomuto hřišti, proběhne náhradní výsadba dřevin jejichž hodnota bude vyšší, než je ta současná.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  100
 • Prosím, bydlím na ul. Rerychova a právě nám pod okny jezdí sekačka, proč? Vždyť tu žádná tráva není! A ani nestihne vyrůst, protože, když zaprší, tak všechna voda steče. To už opravdu na radnici nikdo nepoužívá zdravý rozum?!

  čtvrtek, 21 červen 2018   Helena
  Dobrý den,
  sečení trávy probíhá podle dlouhodobých smluv uzavřených s dodavateli údržby veřejné zeleně. V nich má městská část na smlouváno celkem 5 pokosů během vegetačního období. Důvodem, proč je prováděn 2. pokos je zejména skutečnost, že zdejší trávníky jsou plné plevelů, jejichž květy působí na mnoho obyvatel sídliště jako silný alergen. U pěstovaných trávníků je rozmnožování semenem spíše doplňková záležitost a hlavním způsobem obnovy je rozmnožováním odnožováním. Zjednodušeně se dá říci, že čím více trávu omezujeme v růstu do výšky, tím více se bude snažit prosadit v růstu do stran. Tedy kdo chce kvalitní trávník, měl by sekat co nejčastěji, protože tím potlačuje růst plevelů a trávník houstne. To že tráva, za stavu tohoto počasí (sucho trápí celou jižní Moravu) zežloutne je normální fyziologický proces. Stačí, aby trošku zapršelo a tráva se opět zazelená.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  104
 • Dobrý den, je opravdu nutné, aby hlučné sekačky "sekaly" plochu Horního náměstí? Vždyť plocha je tak vyprahlá, že se za sekačkou práší, tráva je vyschlá, jestli nějaká zůstala, tak ji sekačka udusá neustálým projížděním. Ne všichni jsou dopoledne v práci, a přes hluk sekaček není slyšet vlastní slovo. Z okna bytu na Rerychově ul. je to opravdu žalostný pohled. Nejsem odborník, ale není tráva přece jen také zdrojem určité vláhy? Tato činnost mi připadá jako nesmyslná a přináší více škody než užitku.

  čtvrtek, 21 červen 2018   Johana
  Dobrý den,
  na uvedené téma bylo již odpovězeno v dotazu dne 21.6.2018.  K doplnění Vašeho dotazu: Tráva běžně snáší zatížení i sešlap od obyvatel sídliště, tudíž poježdění sekačkou ji nikterak neublíží. Vymezená doba pro dodržování klidu je od 22:00 večerní – 6:00 hodiny ranní. Vzhledem k tropickému počasí se nelze pracovníkům údržby zeleně divit, že naplánovanou práci chtějí stihnout během dopoledních hodin, dokud není ještě takové horko.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  119
 • Dobry den, rada bych se zeptala, zda by nebylo mozne udělat revizi dětských hřišť za ulici Teyschlova sudá čísla - obě dětské hřiště jsou zanedbáne, zasloužily by si údržbu a nový nátěr. Hřiště na rohu Ricanske a Teyschlovy má pruzinovou houpacku koníka dokonce rozbitou, není to v tuto chvíli bezpečný herní prvek. Děkuji za odpověď. Gabriela Koscikova

  úterý, 19 červen 2018   Gabriela Koscikova
  Dobrý den,

  na stejný dotaz již bylo odpovězeno dne 18.06.2018. Pro doplnění jenom uvedu, že obnova nátěru na dětském hřišti Teyschlova 2 byla provedena v loňském roce. Uvolněné držadlo u koníka je již provizorně opraveno. Vzhledem k tomu, že koník věrně sloužil téměř 10 let, čeká jej zasloužený odpočinek. Již je objednán nový koník, který se na hřišti objeví v průběhu prázdnin. Stejně tak budou vyměněny i všechny hlavy u trojhoupadla. 

   
  Ing. Radek Bárta, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  58
 • Dobrý den, budu již nekolikátá, ale dovolím si upozornit na problematické sečení trávy, a to tentokrát např. v okolí ulice Vejrostova pod Chovánkem. Nevhodným sečením až na hlínu a ponecháním travní drtě v trávě vznikají suchá místa, tráva zde již na více místech prakticky žádná není. Při dešti všechna voda steče do kanalizace. Nebylo by vhodnější nějakou trávu nechat nárůst alespoň na 10 cm? Dnes posekli znovu těch pár stébel, co ještě přežilo (včetně nové výsadby keřů okolo kontejnerů na odpad). Takový pokos je navíc zbytečné plýtvání veřejnými penězi.

  pondělí, 18 červen 2018   Hana Bečvářová
  Dobrý den,
  důvodem, proč je aktuálně prováděn 2. pokos je zejména skutečnost, že zdejší trávníky jsou plné plevelů (ty jsou bohužel vyšší než 10 cm, ani sucho jejich růst nezastaví), jejichž květy působí na mnoho obyvatel sídliště jako silný alergen. Je zcela běžné, že pokud se v trávníku nachází menší nerovnost nebo „krtinec“, žací stroj vezme hlínu, ale standardně je výška pokosu na strojích nastavena na 8-9 cm. Ponechání „travní drtě“  v lokalitě Vejrostovy ulice prověříme.
  S pozdravem


  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  54
 • Dobrý den, můj dotaz (tedy spíše žádost) se týká dřevěných herních prvků na obou dětských hřištích na ulici Vejrostova. Herní prvky jsou rozpadlé (chybí šrouby), lanovka je uvolněná atd., hrozí zranění dětí. Prosím o celkovou údržbu a servis. Děkuji M.K

  pondělí, 18 červen 2018   munik
  Dobrý den,

  máte patrně na mysli dětská hřiště za ulicí Teyschlova sudá s akátovými herními prvky. Na jaře byla provedena velká revize dětských hřišť v Bystrci a všechny zjištěné nedostatky byly následně odstraněny. Lanovka již je tedy opravena a je zcela bezpečná.
  Houpadla na pružině ( Koník a Trojáček) za Teyschlovou 32 měla držadla také opravena, ale někdo se baví tím, že u nich opakovaně demontuje šrouby. Opravíme opět ještě do konce tohoto týdne a zkusíme pojistit šroubem, který nepůjde tak snadno povolit.
   


   
  Ing. Radek Bárta, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  42
 • Dobrý den, jak vidno z dotazů, tak jsem v pořadí již několikátý, kdo není spokojen s přistupem k sečení trávy v naší městské části. Na Černého se tráva sekala včera a dnes, tj. 1. června! Přitom přerostlá byla už od konce dubna. Konkrétně před naším domem dosahovala výšky po pás. Mimochodem úplně stejná situace jako loni, kdy jsme se také dočkali až velmi pozdě. Můj dotaz tedy zní, jaké hodláte zavést opatření, aby se tráva sekala včas? Děkuji.

  pátek, 01 červen 2018   Tomáš Ch.
  Dobrý den,

  z produktivity práce dodavatele údržby zeleně v lokalitě Bystrc I také nemáme žádnou radost. Situaci se snažíme řešit jediným možným způsobem, který smluvní vztah umožňuje, a to poměrně citelnou penalizací. Otázka ovšem je, jestli zkrácená již tak nízká platba za odvedenou práci, situaci v tomto konkrétním případě ještě nezhorší.
  Svým způsobem je to důsledek zákona o veřejných zakázkách, který prakticky neumožňuje vysoutěžit ověřenou firmu s dostatečnou kapacitou, když konkurenční nabídka je za poloviční  cenu. V Brně proto kvůli nízko nastavené cenové hladině pracuje většina firem, aby se vůbec uživila na více městských částech. Své poddimenzované kapacity pak operativně přesouvají do míst, kde je situace nejhorší.  Pokud se v tomto směru zákon nezmění, nelze nějaké radikální, systémové zlepšení očekávat. Lze pouze některé ulice přednostně posekat na úkor jiných.
        


   
  Ing. Radek Bárta, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  105
 • Dobrý den, kdy budou osazeny betonové květináče u školky na Kamechách? Proběhla tu informace, že v první polovině května, ten ale pomalu končí a z květináčů se zatím pomalu, ale jistě zatím stávají odpadkové koše.

  úterý, 29 květen 2018   Martin
  Dobrý den,

  v minulém týdnu již proběhla příprava betonových nádob před MŠ Kamechy . Do nádob byla dodána drenážní vrstva a ornice se zahradním substrátem. Aktuálně se čeká na dodání 210 ks sazenic k osázení nádob. Dle aktuálních informací by k osázení mělo dojít během následujících 2 týdnů.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  59
 • Dobrý den, pokos trávy na ulici Laštůvkova začal, ale proč v neděli 20.5. v den pracovního klidu? Randál ze sekaček je neúnosný. 5 pracovních dnů v týdnu na sečení nestačí? Děkuji za vyjádření.

  neděle, 20 květen 2018   Daša
  Dobrý den,

  pokos na ulici Laštůvkova byl zahájen již v pátek 18.05.2018 a o víkendu byl pouze  dokončován.  Bylo to z důvodu, že tráva zde již byla přerostlá a požadavky od občanů na její rychlé posečení opakované.  S dodavatelskou firmou však bylo dohodnuto,
  že ráno bude prováděn pouze odvoz vyhrabané trávy a sečení bude zahájeno nejdříve v 9:00, kdy je již většina obyvatel vzhůru. Omlouváme se za způsobené nepříjemnosti, ale v tomto případě jsme upřednostnili většinový požadavek.    


   
  Ing. Radek Bárta, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  67
 • Dobrý den, vznáším dotaz ohledně sečení trávy v sídlišti Kamechy. Tak zanedbané trávníky tady ještě nebyly. Ani jedna firma tady ještě nesekla.

  pátek, 18 květen 2018   Jana
  Dobrý den,

  pokos trávy v sídlišti Kamechy proběhl v pondělí 23.05.2018. Dle aktuální situace jsou již plochy ve správě MČ Bystrc i plochy ve správě Veřejné zeleně města Brna, a.s. posečeny a vyhrabány.  

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  99
 • Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdy se bude sekat tráva na ulici Laštůvkova?? Na některých místech už dosahuje téměř ke kolenům.. Děkuji, s pozdravem Lucie

  středa, 16 květen 2018   Lucie
  Dobrý den,

  pokos ulice Laštůvkova již probíhá.

  S pozdravem

  Ing. Nicole Provazníková, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  69