Doprava, komunikace
Rozbalit vše Sbalit vše
 • Dobrý deň. Môžem sa opýtať, z akého dôvodu su parkovacie miesta vybudované na Kmaechách a dokončené ešte v říjnu 2017 stále uzavreté a nie je možné na nich parkovať? Už 3/4 roka sa tam nepracuje a ľudia nemajú kde stáť. Ďakujem.

  středa, 01 srpen 2018   Samuel
  Odpověď na Váš dotaz již zde byla zveřejněna, a to u podobného dotazu ze dne 31. 7. 2018 od p. Smetany.
  Zobrazení :  16
 • Dobrý den, rád bych se zeptal, z jakého důvodu nejsou mnoho měsíců po dokončení zprovozněna nová parkoviště při ulicích Přírodní a Listnatá na Kamechách. Zároveň by mě zajímalo, jestli je standardní a legální zamezit vjezdu na parkoviště tím, že do křižovatky postavíte dvě neoznačené palety naložené dlažebními kostkami.

  úterý, 31 červenec 2018   Jiří Smetana
  Vážený pane,

  jedná se o stavbu parkovišť, která staví developer jako nezbytnou dopravní infrastrukturu k obytným domům. Dokud jsou tyto domy stále ve výstavbě, tak developera nic nenutí si nechat parkoviště v předstihu zkolaudovat. To musí udělat až před kolaudací bytových domů.

  Jelikož se jedná o nezkolaudovanou stavbu komunikace, která se nezačala veřejně užívat, nejedná se o pozemní komunikaci ve smyslu zákona o pozemních komunikacích. Stavebník naopak má povinnost zamezit užívání takové stavby, pokud nebyla zkolaudována, resp. nebylo povoleno její předčasné užívání.   

  Bližší informace by Vám mohl poskytnout stavební úřad v Žebětíně, jedná se již o žebětínskou stranu Kamech.

  S pozdravem

   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  112
 • Vážený pane starosto, informace zde uvedené mě nenechávají chladnou a musím reagovat. Je vidět, že paní Bičanová zná pouze A, ale už neví B. Co se týče čištění, konkrétně na ulici Rerychova to ve dvou posledních čištěních probíhalo následujícím způsobem: Vysekání trávy - dva dělníci, 40 minut, výsek se provádí za chůze. Ruční dočištění, o kterém se zde píše, se nekonalo, metací vůz projel dvakrát, na závěr jednou projel kropící vůz. Všehovšudy asi 3 hodiny práce, i s rezervou. Následně se zde dalších několik hodin nemohlo parkovat. Prosím informujte se, jak toto probíhá jinde. Uzavírka pro konkrétní oblast, jako třeba tato - ul. Rerychova, Kuršova, spojovací ulice apod. se rozdělí na dva časové úseky, každý např. na 3 hodiny.. Nebo se toto dělá např. v intervalu dopoledne - odpoledne. Je naprosto zbytečné, aby byl na tolika místech zákaz zastavení. Zcela zbytečně, když se na ulici již několik hodin nepracuje. Úklidové firmy mají harmonogram, kterou ulicí budou začínat, kterou končit. Přesun techniky a sil se koná podle toho. Je tedy nasnadě podle toho vytvořit i uzavírku. Tak jako se to už dělá jinde. Celé vyjádření p. Bičanové působí jako obhajoba firmy, ale Vy máte v prvé řádě hájit a chránit zájmy nás, občanů, nikoliv firmy. Ostatně podle toho, jak zadáte, že má čištění probíhat, tak ho firma provede. Nejedná se o nic složitého, pouze o časové ohraničení uzavírek pro více ulic společně. Jak to, že jinde to tak jde, a u nás ne? Ve Vašem vyjádření pouze pojmenováváte důvody, proč se domníváte, že to nejde, nikde ale nevidím pozastavení nad tím, jak to udělat, aby to šlo..? Dále, v nedávné době proběhly cyklistické závody, které významně zkomplikovaly dopravu v Bystrci. Snad akorát pan Mráz, podle svého vyjádření zde, zvládl projet jen za již 2-3 minuty. Nám ostatním to trvalo v násobcích déle. Chápu, pan Mráz musel obhajovat sám sebe. Dušovali jste se, a hovořili jste, o lepší informovanosti, odkazovali jste na webové stránky.. Jak je možné, že informace o omezení tak vytížené komunikace jako je ul. Vejrostova paní Bičanová uveřejnila na webu zase až včera, když už se dávno pracovalo?

  pátek, 27 červenec 2018   Yveta
  Dobrý den,
  systém blokového čištění je dlouhodobě zaběhnutý. Když jsme v roce 2016 po mnoha letech soutěžili nového dodavatele firmu, v zaběhnutém systému čištění se pokračovalo. Městská část dostává takovou službu, která je v souladu se stávající smlouvou a za tuto službu platí dle vysoutěžené ceny.

  Změna zavedeného systému, která by znamenala čištění komunikací v kratším časovém úseku, např. 8-10 hod., 10-12 h apod., je možná. Musela by tomu však odpovídat i smlouva, to by znamenalo vypsat novou veřejnou zakázku. Dá se pak očekávat, že vysoutěžená cena za takovou službu bude vyšší, neboť pro realizační firmu by to znamenalo mít v Bystrci zároveň větší množství techniky a osob.

  Vše je o tom, kolik finančních prostředků se na danou oblast uvolní. Stejné je to např. s vývozem košů, není problém nechat je vyvážet každý den, ale bude to pochopitelně stát více peněz. Dále chci upozornit, že v příštím roce plánuje Statutární město Brno úplnou změnu systému odtahů vozidel při blokovém čištění. Vozidla nebudou odvážena na odstavné parkoviště ve Slatině, ale budou vracena na původní místo. Nelze předem vůbec odhadnout, jaký bude mít tato změna dopad na dobu po kterou budou muset zůstat značky na místě i po vyčištění. Úvahy o tom, že by se systém měl změnit, nejsou pro příští rok reálné.

  Dopravní omezení v rámci cyklistických závodů nepovoloval náš úřad, ale Odbor dopravy Magistrátu města Brna. Nemáme proto důvod závody jakkoli obhajovat. Musíme souhlasit s tím, že dopravní situace v pátek, např. ve směru z Pisárek do Bystrce, znamenala velké zdržení. V případě podobných akcí budeme prosazovat jejich konání výhradně v sobotu, neboť jak ukázaly triatlonové závody, tak ani neděle odpoledne není bez problémů.

  Opravu ul. Vejrostova organizuje správce komunikace společnosti Brněnské komunikace, a.s. Jakmile jsme získali relevantní informace, ihned jsem je zveřejnili. Nyní probíhá pouze přípravné fáze – výměna obrubníků, hlavní komplikace v dopravě nastanou až při výměně povrchu.


  JUDr. Tomáš Kratochvíl, starosta
  Zobrazení :  79
 • Dobrý den, chtěla bych se zeptat k blokovému čištění. Již několik let se opakuje v horní Bystrci stále stejná situace - v 11 hodin z ulice odjedou metací auta - odjedou do jiné ulice, nebo úplně pryč - a dále až do 16 hodiny není možno na ulici podle značek zaparkovat. Proč neplatí zákazy stání rozumnou dobu a v každé ulici skutečně odpovídající čas, byť třeba i s malou rezervou? Mimochodem zajímalo by mě, jestli někdo kontroluje, jestli je skutečně provedena zaplacená služba.. Z pravidla je během čistění k vidění jedna až dvě osoby, někdy dva páry, ojediněle nějaké to zahradní kolečko, jedno metací auto, někdy projede kropící cisterna..

  pondělí, 23 červenec 2018   Dana
  Dobrý den,
  při blokových čištění v MČ Brno-Bystrc si postup prací určuje realizační firma v souladu se specifikací předmětu díla, která je součástí smlouvy o dílo.
  V praxi to probíhá tak, že nejprve musí celou ulici předčistit a vysekat trávu  tzv. ruční četa. Následuje samotné čištění čistícím vozem. Vzhledem k nerovnostem na vozovce či retardérům zůstávají na vozovce ojedinělá místa se zbytky nečistot, tato je třeba dočistit ručně. Po celkovém vyčištění ulice následuje kropení. Vzhledem k celkovému počtu téměř padesáti kilometrům komunikací a třiceti dvou tisíc čtverečních metrů parkovacích zálivů při komunikacích v naší městské části nelze stanovit přesnou dobu čištění jednotlivých ulic. Každé čištění je navíc specifické podle ročního období ve kterém probíhá, vzhledem  k aktuálnímu počasí, množství nečistot, počtu aut, které nezodpovědní řidiči zanechali na čištěných úsecích. Čištění navíc musí probíhat v několika ulicích současně, tak aby byly ekonomicky využity použité mechanismy. Dopředu lze také velmi těžko odhadnout, kolikrát bude čistící vůz plný (vyprázdnění nashromážděných nečistot na skládku a doplnění vody znamená nejméně hodinové zpoždění, v hustém provozu i dvouhodinové zdržení). Za těchto okolností  stanovení byť přibližné doby čištění jednotlivých úseků ztrácí význam.
  O celkové průběhu čištění je odpovědný pracovník radnice aktuálně informován a po skončení prací jsou jednotlivé ulice vždy kontrolovány.
  S pozdravem

  Ing. Yveta Bičanová, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  36
 • Mám ještě dotaz na místostarostu Petra. A jaké jsou konkrétní výsledky projednávání v oblasti dopravní infrastruktury? Podařilo se něco řešit? Děkuji za odpověď.

  úterý, 17 červenec 2018   Karel Machalíček
  Po dohodě s tazatelem probíhá vyhodnocení
  Zobrazení :  133
 • Prosím, velmi by mě zajímalo kdo povolil ciklistické závody v Bystrci který je normálně ucpaný každý den natož v pátek, zdali taky někdo přemýšlí o tisícech lidech kteří v pátek spěchají k rodinám, zvlášť o dovolené! To nemohli být jinde? Děkuji za odpověď. limberková

  pondělí, 16 červenec 2018   Limberkova
  Dobrý den,
  odpověď na dotaz týkající se uzavírky z důvodu konání cyklistického závodu 12.7. a 13.7.2018 – viz odpověď z 18.7.2018 v sekci „doprava a komunikace“.

  S pozdravem

  Ing. Yveta Bičanová, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  140
 • Dobrý den, neplánuje městská část zřídit pro občany informační aplikaci ohledně dopravní situace, aktuálních uzavírek, případně dalších zpráv týkajících se městské části Bystrc? V pátek 13.7. byla dopravní situace ještě tragičtější než je bohužel běžné. Přes Bosonohy se projet nedalo, v Kohoutovicích u hájenky uzávěra, příjezd přes Pisárky-Jundrov-Komín jedna velké tragédie. Objel jsem půlku Brna abych se po hodině a půl dostal domů?!?!?!? O křižovatce KohoutovickáxŽebětínskáxStará dálnice škoda mluvit, třicet let se tudy dalo projet bez větších problémů, po půl roce "provozu" semaforů mi tady nabourali auto... Díky za info

  pondělí, 16 červenec 2018   Kaku
  Dobrý den,
  o aktuálních uzavírkách na celém území ČR se můžete informovat na portálu http://www.dopravniinfo.cz/. Do tohoto portálu vkládají informace o povolených uzavírkách na území MČ Brno-Bystrc Magistrát města Brna a ÚMČ Brno-Bystrc. Další aktuální informace nejenom z dopravy  v MČ Brno-Bystrc se dozvíte na www.bystrc.cz v sekci „Aktuálně“.

  Křižovatka Kohoutovická, Stará dálnice – viz dotazy z 11.4.2018 a 24.4.2018 v sekci „doprava, komunikace“.

  S pozdravem

   
  Ing. Yveta Bičanová, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  98
 • Dobrý den můžu se zeptat kdo povolil v pátek zavřít starou dálnici z důvodu sportovní akce a způsobit totální dopravní kolaps? Dekuji za odpověď,

  pátek, 13 červenec 2018   Roman B
  Dobrý den,
  odpověď na dotaz týkající se uzavírky z důvodu konání cyklistického závodu 12.7. a 13.7.2018 – viz odpověď z 18.7.2018 v sekci „doprava a komunikace“.

  S pozdravem

  Ing. Yveta Bičanová, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  103
 • Dobrý den, to že nějakého šílence napadne skoro uzavřít jednu z nejvytíženějších částí Brna mě už snad ani ani neudivuje. To že je uzavírka v pátek okolo 16:00 to mě už dosti pozvedá ze židle. Ale že uzavřete i ulice o kterých na webu neinformujete, to mě opravdu nasr..o. Nechápu proč je zakázáno odbočení doprava (křižovatka Odbojářská - nám.28.dubna ;bráno směrem od Lidlu) na ulici nám.28.dubna - směr autobusové nádraží ZOO ? To si z nás opravdu děláte prdel ? S vámi nespokojený občan.

  pátek, 13 červenec 2018   Mates
  Dobrý den,
  Ve dnech 12.7. a  13.7.2018 se na Brněnské přehradě uskutečnil závod Mistrovství Evropy v silniční cyklistice. Uzavírka byla  povolena Odborem dopravy MMB, po řádném projednání mj. s PČR a DPMB, a.s. Uzavírka byla zadána do evidence uzavírek, objevila se tedy v aplikaci ŘSD Dopravní info.cz na stránce http://www.dopravniinfo.cz/.  Ne webu radnice v sekci „Aktuálně“ bylo 10.7.2018 vloženo upozornění na konání závodů a to včetně přílohy - výkresů dopravních omezení týkající se této významné sportovní akce.
  Dopravní omezení byla stejná jako při triatlonových závodech, při jejichž konání v minulých letech jsme nezaznamenali stížnosti na komplikace v dopravě. Na rozdíl od triatlonových závodů, které probíhaly o víkendu, tento závod se uskutečnil ve čtvrtek a v pátek.  
  Po zkušenosti s komplikacemi v dopravě, ke kterým přispěla i tato uzavírka, budeme v dalších letech pečlivě zvažovat konání podobných akcí ve dnech se zvýšeným provozem na bystrckých komunikacích.

  S pozdravem

  Ing. Yveta Bičanová, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  118
 • Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, kde, kdy a jak jste informovali řidiče a občany MČ Bystrc, o uzavírce tolika ulic jako dnes ráno, 12.7. ? Blahopřeji Vám, výborné rozhodnutí. Odbojářská totálně zasekaná, křižovatka Vejrostova X Kubíčkova absolutní chaos, který se snažil alespoň trochu zvládnout jeden policista, ostatní ulice zasekané.. Informovanost nula. Děkujeme Vám, že jsme se mohli připravit... No co, budou volby..

  čtvrtek, 12 červenec 2018   Petr
  Vážený pane,

  tato uzavírka byla povolena Odborem dopravy MMB, po řádném projednání mj. s PČR a DPMB. Uzavírka byla zadána do evidence uzavírek, takže se objevila v aplikaci ŘSD Dopravní info.cz na stránce http://www.dopravniinfo.cz/

  Na bystrckém webu byla informace i s výkresem dopravních omezení zveřejněna v úterý.

  Ke konkrétní situaci, ve čtvrtek jsem po Odbojářské jel oběma směry v cca 9:30 a zdržení na křižovatce Vejrostova-Kubíčkova cca 2-3 minuty.

  S pozdravem

   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  75
 • Můžete mi prosím sdělit, ve které oblasti dopravy městská část směrem k městu vyvíjí aktivitu - o jaké akce se konkrétně jedná?

  úterý, 10 červenec 2018   Karel Machalíček
  Vážený pane Machalíček,

  podněty z oblasti dopravy pravidelně projednává komise pro dopravu a bezpečnost a také výrobní výbor pro dopravu jako iniciativní pracovní skupina vedená přímo 1. místostarostou MČ.
  V tomto funkčním období se samospráva věnovala následujícím prioritám.

  Dopravní infrastruktura:
  -Kníničská-Bystrcká – přestavba na mimoúrovňovou křižovatku
  -Obvodová-Přístavní – přestavba na kruhovou křižovatku nebo světelně řízenou
  -Vejrostova-Kubíčkova – přestavba na kruhovou křižovatku nebo světelně řízenou
  -Přestavba autobusových zastávek Kubíčkova do zálivů
  -Výstavba autobusových zastávek v zálivech - Panorama

  Doprava v klidu:
  -Výstavba parkovacího domu za ul. Teyschlova
  -Výstavba parkovacího domu při ul. Vejrostova (při prodloužení Tramvaje na Kamechy)
  -Nástavba parkovišť Kuršova I a II
  -Rozšíření a modernizace parkovišť u Brněnské přehrady
  -Výstavba garážových dvorů ul. Rerychova (soukromý investor)
  - Nové parkoviště – Rerychova
  -Nové parkoviště - Kachlíkova

  MHD:
  -Prodloužení tramvajového tělesa na Kamechy
  -Prodloužení linky č. 3 do smyčky Ečerova

  Cyklodoprava:
  -Realizace cyklostezky Svratecké ke hradu Veveří

  V oblasti dopravních projektů a staveb je velmi náročný a zdlouhavý schvalovací proces, který v mnoha případech prodlužuje realizaci tolik potřebných dopravních změn. Finanční náročnost si vyžaduje téměř ve všech případech aktivní přístup ze strany statutárního města Brna a u velkých staveb dokonce kraje.

   
  PhDr. Jaroslav Petr, místostarosta
  Zobrazení :  99
 • Dobrý den, předem se omlouvám, že opět píšu – už je mi to trapné, ale již 2x jste slibovali nastříkání vodorovného značení před kontejnerovým stáním na ulici Laštůvkova při blokovém čištění. "Toto značení proto necháme nastříkat při prvním kole blokového čištění v dubnu 2018." "Vodorovné dopravní značení na ulici Laštůvkova bude nastříkáno 24.května při druhém kole blokového čištění." Obě kola blokového čištění jsou za námi, ale značení chybí. V den druhého čištění začala u kontejnerových stání na ulici Laštůvkova výměna starého betonu za novou zámkovou dlažbu. To bych chtěl ocenit, nyní to vypadá velmi pěkně a určitě i pro popeláře je to rovnější povrch než ten původní. Myslel jsem si tedy, že po skončení těchto prací bude zakončeno vše ještě vodorovným značením. Bohužel, auta tam vesele parkují dále a je jen otázkou času, kdy zase nebude vyvezen odpad, díky špatně zaparkovanému autu. A ještě bych se chtěl zeptat, jestli opravovaný chodník před domy 1-7 na ulici Laštůvkova je již dokončený, nebo ještě někdo zapraví okolí obrubníků, odklidí paletu s obrubníky a vyhrabe asfalt z trávníku, který byl tímto vypálený. Oprava chodníku trvá už poměrně dlouho. Vím, že zde byl problém s vodovodním potrubím, ale i tak si myslím, že chodník mohl být již dávno dokončen kompletně, takto zhruba jednou za týden je vidět malá změna. Děkuji

  úterý, 19 červen 2018   Jarda
  Vážený pane,

  nastříkání výhyben při druhém kole zkomplikovala oprava kontejnerových stání, o kolizi termínů jsem nevěděl, protože to nebyla moje akce. Vyznačení výhyben jsem proto znovu zadal u dodavatele mimo blokové čištění, tj. co nejdříve, ale pravděpodobně se to nepodaří nastříkat hned v celém rozsahu kvůli zaparkovaným autům.

  Oprava chodníku byla akcí Brněnských komunikací, které na uváděné skutečnosti upozorním.

  S pozdravem   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  49
 • Dobrý den, nějak nemůžeme pochopit proč na Kachlíkové 6 byl na začátku chodníku odříznut asfalt díry tam nebyli. Přidělal se obrubník ,dnes se asfaltuje .Mysleli jsme že ,se bude dělat stání na kontejnery plast a papír ale nedělalo . Kontejnery dále stojí buďto na trávě nebo chodníku.Tak nějak nechápeme proč se toto dělá .Děkuji

  úterý, 12 červen 2018   alan
  Dobrý den,
  dle sdělení správce komunikace společnosti Brněnské komunikace, a.s. se na chodníku na ul. Kachlíkova u č. 6 provádí doplnění části živičného povrchu, který zde chyběl.

  S pozdravem

  Ing. Yveta Bičanová, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  83
 • Dobry den, bylo by mozne zaridit osvetleni v tunelu (tunel z vlnitého plechu), ktery je mezi polem u reky Svraty a ulici Heyrovského pod ulicí Obvodova? Chodi tam mnozstvi lidi a zacina tam jezdit cim dal vice aut. Bohuzel, v tunelu je uplna tma, takze dochazi k velmi nebezpecnym situacim. Zaroven se chci take zeptat, zda je povoleno zde jezdit, protoze posledni dobou je tam opravdu velky provoz, kdyz tam jezdi desitky aut k hristi FC Dosta? Děkuji Jiri

  pondělí, 11 červen 2018   Jirka
  Vážený pane,

  vjezd do tunelu je omezen dopravním značením a to značnou ,,Zákaz vjezdu všech vozidel" s dodatkovou tabulkou ,,Mimo dopravní obsluhy". Tím je jasně dáno, kdo zde smí jet. Kontrola dodržování uvedeného zákazu je pak věcí policie.

  Samotný tubosider je ve správě Brněnských komunikací, a.s. Jedná o málo frekventovanou komunikaci, která je vozidly a chodci užívána především v denních hodinách. Obecně pak platí, že rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit mj. stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled. Za tunelem je ostrá zatáčka, řidiči zde proto stejně musí zpomalit. Chodcům pak lze doporučit používat za snížené viditelnosti prvky z retroreflexního materiálu, byť jsou stále v obci.

  Z našeho pohledu s ohledem na výše uvedené, malý dopravní význam komunikace a nemalé náklady na realizaci a provoz osvětlení nemá smysl toto opatření z naší úrovně prosazovat. Navíc by se jednalo o jediné osvětlené místo na komunikaci podél Svratky, což není vhodné s ohledem na možné oslnění řidičů .

  S pozdravem


   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  94
 • Dobrý den, chtěl bych navázat na dotaz paní Dity ohledně přechodu u zastávky Zoologická zahrada (psala přehrada). Pokud jsem to dobře pochopil, jedná se o přechod na ulici Obvodové (v odpovědi se píše něco o Rakovecké?) od tramvaje k terminálu MHD (bus/trolej). Jedná se o velmi vytížený přepravní uzel, který denně využívají tisíce lidí: - doprava do Zoo - do školy, přilehlých obchodů - přestup na Kamechy, Žebětín, Kohoutovice a dále a zároveň je to jediná silniční výpadovka z Brna na západ směr Kuřim a přilehlé obce. Osobně se domnívám, že úrovňový přechod v tomto místě nemá co dělat, ano, jak píše paní Dita z pohledu řidiče, na přechodu je stále pohyb, stejně tak ale chodců je tolik (tramvaje ve špičce přijíždí co 3 min v každém směru), že by se už na zastávku nevešli a prostě přejít (odejít) musí. Někde v minulých příspěvcích se někdo ptal, zda-li by nešlo právě s tímto přechodem něco udělat a bylo mu odpovězeno, že uzel MHD byl z dotací z EU a je tam nějaká udržitelnost, tedy že se nemůže přestavovat. Pokud je mu známo, udržitelnost u podobných projetů bývá 5, možná 10 let, nicméně stavba byla dokončena v roce 2007, to už máme 11 let po... Jsme ve 21. století, nezasloužila by se silnice v tomto místě zahloubit a ponechat úrovňový přechod pro chodce, už slyším, že nejsou peníze, ale i zde by jiste EU něco mohla přispět. Děkuji.

  úterý, 05 červen 2018   Jan
  Vážený pane,

  v předchozí odpovědi jsem k věci uvedl vše co mi je v této věci známo. Nyní jen ještě doplním, že u přestupního uzlu už skončilo období udržitelnosti a byl převeden z JMK na město Brno.

  S uvedeným přechodem by jistě šlo něco dělat. Pokud by se však měl přechod na povrchu zrušit, muselo by se vybudovat bezbariérové mimoúrovňové řešení. Takové řešení by bylo značně nákladné. Je pak otázkou, ve které oblasti dopravy má městská část směrem k městu vyvíjet aktivitu. Jestli má pro Bystrc prioritu přestavba a zkapacitnění křižovatek, úprava přechodů nebo něco jiného. Je totiž jasné, že na vše potřebné Brno nebo kraj peníze nedají.

  S pozdravem   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  95
 • Bloková čistění – upozornění řidičům Vzhledem na množící se dotazy k organizaci dopravy při blokovém čistění upozorňujeme řidiče, že od letošního roku došlo ke změně dopravního značení. Současným trendem je užití zónových značek. Proto na ulicích, na kterých je to možné vzhledem k jejich prostorovému uspořádání, jsou instalovány přechodné dopravní značky zóna se zákazem stání na místo klasických značek zákaz stání. Dochází tak ke snížení počtu dopravních značek a tím k zpřehlednění celého systému dopravního značení. Žádáme tímto řidiče, aby věnovali přechodnému dopravnímu značení zvýšenou pozornost. A to především tomu, zda konkrétní značka znamená začátek či konec zóny (zejména při vjezdu na parkoviště) a dále tomu, že platnost zónové značky neruší křižovatka, ale značka konec zóny. Dnes 29.5.2018 jsem měla to štěstí, že jsem se stala hromadným účastníkem špatného parkování díky novému druhu značení dopravními značkami. Možná, že se tímto druhem značení ušetří dopravní značky, ale není to žádná služba motoristům. Plán blokového čištění je jedna věc, ale ne všichni mají možnost se do těchto seznamů podívat. Na místech určených k parkování neparkují vždy jenom místní, ale i různé návštěvy. To že platnost zónové značky neruší křižovatka je zavádějící, podle tohoto pravidla pokud uvidím zákazovou značku z důvodu blokového čištění třeba v sídlišti Komín, tak pokud se tato značka křižovatkou nezruší, tak vlastně nemohu parkovat nikde. Pokud budu mít štěstí tak najdu prázdné parkoviště na kterém je umístěna zrušující značka. Nejen, že je na většině sídlišť omezená možnost parkování, ale teď ještě ani nemáme jistotu, že pokud někde auto zůstane zaparkované i přes den, že toto zrovna nebude v místě blokového čištění. Možná můj příspěvek není ani dotaz, jako spíše postesk nad novinkami, které ne vždy slouží přesně tam kde by bylo potřeba. Doufám, že všechny peníze vybrané na těchto pokutách poslouží dobré věci a neskončí někde tam kam opravdu nepatří.

  úterý, 29 květen 2018   Ing. Bc. Eva Kazdová Eyerová
  Vážená paní,

  uvádíte, že ne všichni mají možnost se s termíny blokového čištění seznámit. S tímto však nemohu souhlasit, neboť termíny jsou od března uveřejněny na webu městské části, 2x ročně vychází v Bystrckých novinách. Také není problém zjistit termíny čištění konkrétní ulice telefonicky či osobně na úřadě nebo se zaregistrovat na https://cisten.bkom.cz a budete upozorněna na blížící se čištění. Krátkodobé návštěvy termíny řešit nemusí, stačí když se řídí přechodným dopravním značením, které je umísťováno s týdenním předstihem.   

  Skutečnosti, že platnost zónové značky neruší křižovatka, se běžně využívá u dopravního omezení, které má mít platnost na větší oblast, typickým příkladem jsou ,,zóny 30" a obytné zóny. Takto označené oblasti nejsou matoucí,  řidič si však musí dát pozor na to, kde zóna končí.   

  Neznám dopravní značení v Komíně, ale pokud se má čistit jen vymezená oblast, tak na výjezdu z ní musí být umístěna značka ,,konec zóny", jinak by zóna opravdu platila všude.

  Závěrem jen mohu podotknout, že z uložených pokut nemá městská část žádný příjem, to stejné platí i u odtahů vozidel.

  S pozdravem

   
  Ing. Yveta Bičanová, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  98
 • Dobrý den, chtěla bych zeptat toho,kdo povoluje nebo organizuje sportovní akce v Bystrci / běh,triatlon a nyní budou ohňostroje/ jak mají pořadatelé zajištěno parkování pro sportovce ,turisty . Naše ulice Valouškova,Větrná,Výhon,Přístavní jsou plné aut,nelze zaparkovat. Stojí nám tu auta po chodnících a trávě a tam kde místní občané dostávají pokuty. Ptám se proč organizátor nemá zaplacený nějaký pozemek,pole kam nasměruje tyto sportovce a neblokují místo domácím. Jak radnice chrání občany Bystrce v tomto směru ? Sportovní akce mi nevadí,ale musí být zajištěno vše !

  neděle, 27 květen 2018   Hana Laslová
  Vážená paní,

  velké akce, jakými jsou triatlonový závod nebo ohňostroje, jsou předem projednávány na dopravních štábech za účasti zástupců dotčených městských částí, Odboru dopravy MMB, Policie ČR, Městské policie Brno, DPMB, Technických sítí, Povodí Moravy apod.

  Samotná dopravní omezení povolují Odbor dopravy MMB (uzavírky) a ÚMČ Brno-Bystrc (zvláštní užívání komunikace - zábory parkovišť). Uzavírky jsou projednávány s dotčenými městskými částmi.

  Např. při triatlonovém závodu měli sportovci parkování zajištěno na uzavřené části komunikace Obvodová. Návštěvníci přehrady žádné speciální parkoviště připravené neměli, v této lokalitě ani jiná vhodná plocha pro parkování není. Parkování veřejnosti na ploše, která k tomuto účelu nebyla zkolaudována (pole) je vždy velkým rizikem pro pořadatele.   

  Parkování návštěvníků přehrady je problémem obecně, nejen v době konání akcí. V prostoru přístaviště je jediné parkoviště (pod Santonem) a to bývá plné již během dopoledne. Další přijíždějící řidiči pak parkují v rozporu se zákonem ,,kde se dá".

  Není to ale problém pouze přehrady. Stejné problémy generuje i zoologická zahrada. Přeplněné ulice U Zoologické zahrady, Komínská a Pod Mniší horou, řidiči parkující v příkopu směrem do Kníniček apod.

  Zatímco u parkování pro Zoo město Brno vyvíjí aktivitu ke zlepšení situace (projekt na rozšíření parkoviště u Čtyřlístku), parkování na přehradě, významné rekreační oblasti pro celé Brno, neřeší vůbec. Zatím nezbývá než pro dopravu na přehradu preferovat jiné způsoby dopravy než individuální automobilovou.

  S pozdravem

   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  118
 • Dobrý den, zvažovali jste úpravu přechodu u zastávky Zoologická přehrada? Jen výjimečně se mi stane, že mi nikdo neskáče dobrovolně pod auto. Přes přechod neustále někdo chodí, často se ani nerozhlédne a v horším případě tam i vběhne. Pokud u přechodu stojí policie, je to bez většího efektu. Lidé vstupují na přechod ještě s větší jistotou a proudí téměř nepřetržitě. Pochopila bych účast policie, pokud by to tam nějak usměrňovala. Zvažujete zavedení mačkacího semaforu? Je v plánu kompletní oprava vozovky směrem k hradu Veveří a v jeho blízkosti?

  pátek, 25 květen 2018   Dina
  Vážená paní,

  možnost zřízení semaforu na tlačítko u uvedeného přechodu jsem u odboru dopravy MMB již zjišťoval. Výsledek byl negativní s tím, že podle nich by takové opatření řidiče ještě více zpomalilo a semafory na tlačítko povolují jen u vícepruhových komunikací, jako je např. u zastávka Svratecká. Situaci by však nezlepšil ani podchod, který zde v minulosti byl. Ten byl zrušen z důvodu nevyužívání, resp. využívání jako veřejné WC...

  Rekonstrukci silnice Rakovecká má Správa s údržba silnic JMK v plánu, výhledově snad v letech 2019-2020. Její realizace však bude závislá na uvolnění financí ze Státního fondu dopravní infrastruktury, protože JMK potřebnými prostředky nedisponuje.

  S pozdravem

   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  99
 • Dobrý den, dnes jsem byl velice překvapen, když jsem našel pokutu na svém vozidle. Bydlím na ulici U Zoologické zahrady. Aha na policii jsem se dozvěděl, že bylo dnes blokové čištění, přitom cedule nikde nebyla. Tak jsem to nafotil a stejně neuspěl. Cedule byla totiž o 350m zpět u prodejny sekaček u sběrného střediska. Vždy když bylo blokové čištění, tak bylo před každým parkovacím zálivem označeno. Tentokrát cedule byla pouze jedna o 350m nazpět, a přitom to křižuje odbočení do ulice Komínské, kde žádná další cedule nebyla. Moc děkuji za vysvětlení nikdy se tohle nestalo a navíc pokutu dostalo jen pár aut a přitom ulice byla plná vozidel. Tak buď všichni spravedlivě a nebo nikdo!!! A nejvíce mě překvapilo, když došel soused který stál před námi a měl též ráno cedulku za stěračem a v cca 12h mu auto odtáhli a ostatní auta tak zůstali. Můžete nám to nějak vysvětlit? A od kdy se cedule dávají pouze na začátek ulice? Děkuji Žák

  pátek, 11 květen 2018   Jiří Žák
  Dobrý den,
  dne 11.5.2018 probíhalo blokové čištění ul. U Zoologické zahrady, které zabezpečovala naše městská část. Čištění bylo jako každým rokem avizované v Bystrckých novinách a rozpis čištění je rovněž zveřejněn na našich webových stránkách. Čištěný úsek byl označen dopravním značením v souladu s projektovou dokumentací schválenou PČR. V letošním roce bylo při blokových čištění na úsecích, kde je to možné, užito zónové značení se zákazem stání, na místo prostého zákazu stání, aby nemusel být užit takový počet značek a došlo ke zpřehlednění dopravního prostoru. Ulice U Zoologické zahrady nebyla výjimkou. Je ve Vašem vlastním zájmu, jako účastníka silničního provozu, seznámit se s pravidly silničního provozu včetně významu dopravního značení a také s termíny blokového čištění komunikací, které užíváte k parkování vozidel.

  Řešení dopravních přestupků ani odtahů vozidel se městská část nijak neúčastní, proto se k těmto částem Vašeho dotazu nemůžeme vyjádřit.

  S pozdravem

   
  Ing. Yveta Bičanová, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  105
 • Dobrý den mám dotaz ohledně Kníničské křižovatky u UNI hobby,jak to vypadá s úpravami(je to tam stále horší).Dále je "propadlá vozovka" v celé šířce za přechodem směr přehrada pro chodce mezi přestupním uzlum a zastávkou tramvaje(rychlejší auta tam doslova skáčou)

  pondělí, 07 květen 2018   Pavel Štefka
  Vážený pane,

  jedná se silnici a křižovatku v majetku Jihomoravského kraje, které spravuje Správa a údržba silnic JMK. Městské části se dlouhodobě snaží skrze město Brno prosadit u kraje celkovou přestavbu křižovatky. Jediným výsledkem je prozatím vypracování dvou technických studií, které zaplatilo město Brno a seznámilo s nimi JMK. Bližší informace nemáme. Správce komunikace stav komunikací průběžně monitoruje, předpokládám tak, že technický stav popisovaného úseku zná. S dotazem, kdy dojde k jeho opravě, se proto musíte obrátit přímo na správce komunikace.   

  S pozdravem   
  Jaroslav Mráz, odbor životního prostředí a dopravy
  Zobrazení :  129